Karácsony Gergely, a Párbeszéd Magyarországért politikusa szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: miközben két hónap alatt 40 ezerrel csökkent a szavazópolgárok száma, a „voksturisták\" – vagyis a másik lakcímre bejelentkezők – miatt 12 választókerületben többen szerepelnek a névjegyzékben.
Ezzel szemben a Századvég közleménye szerint a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által nyilvántartott adatok szerint átlagosan több mint 40 százalékkal kevesebb lakóhely-változtatás történt Magyarországon a választásokat megelőző negyedévben, az előző év negyedéves időszakához viszonyítva.
A Nyilvántartó.hu adataira hivatkozva azt írták, hogy 2013 első negyedévében összesen 153 989 lakóhely-változtatás történt Magyarországon, 2014 első negyedévben ez a szám jelentős mértékben csökkent, 90 033 volt.
Emlékeztettek arra, hogy az új választási törvény értelmében a szavazást megelőző második nap, péntek 16 óráig a választópolgár kérheti, hogy egy, a lakóhelyétől eltérő magyarországi településen adhassa le szavazatát. Ebben az esetben is a lakóhelye szerinti egyéni választókerület jelöltjeire szavazhat.
A korábbi szabályok szerint a választópolgár, aki a szavazás napján a lakóhelyétől távol tartózkodott, akár a szavazás napján is kérhette a névjegyzékbe való felvételét – írták. A Századvég véleménye szerint ez lehetőséget adott a választáson induló pártoknak arra, hogy azokba a választókerületekbe, ahol előreláthatóan szoros eredmény vártak, szavazókat csoportosítsanak át.
Mint írták, a Választás.hun elérhető statisztikai adatok alapján megállapítható, hogy az új intézmény – amellett, hogy visszaélésre már nem ad lehetőséget – jóval népszerűbb, mint a korábbi igazolással szavazás. A jogalkotó ugyanis könnyített az igénybevételi feltételeken, így mostanáig összesen 91 204 választópolgár jelentkezett át, ugyanez a szám a régi rendszerben 66 082 volt.
A Századvég felhívta a figyelmet arra, hogy a választópolgár csak akkor tud más egyéni választókerületi jelöltre szavazni, ha lakóhelyét megváltoztatja. Ennek azonban szigorú törvényi feltételei vannak – folytatódik a közlemény –, saját ingatlan esetében tulajdoni lap vagy adásvételi szerződés, nem saját lakás esetében a tulajdonosi beleegyező nyilatkozat kell a lakóhely módosításához.